Lubiatowo

O Kopalinie

Kopalino to nadmorska wieś, położona na Pobrzeżu Kaszubskim w województwie pomorskim, w gminie Choczewo. 

Kopalino otoczone jest pięknymi terenami leśnymi. Tereny leśne okalające Kopalino podlegają nadleśnictwu Choczewo. Oprócz bogatego drzewostanu okoliczny las, zachęca nas bogatą ściółką leśną w której możemy zbierać dorodne jagody, czerwoną borówkę oraz grzyby.

Nad morze Kopalina trzeba przejść około 2 km drogą leśną po piaskowych dróżkach, ale można też dojechać samochodem lub rowerem. Plaża jest bardzo szeroka z jasnożółtym drobnym piaskiem oraz mlecznymi wydmami porośniętymi szarozielonymi trawami. 

Jezioro Kopalińskie położone jest w odległości 1 kilometra od "centrum" Kopalina i około 1 kilometra od morza. Z Kopalina nad jezioro prowadzi piaskowa droga, którą najlepiej przejść na piechotę lub przejechać rowerem. Z trzech stron otacza je las.

Powierzchnia jeziora wynosi 8,37 ha, maksymalna głębokość ok. 3 metry.  

W mniejszej jego części zwanej zatoczką znajduje się dzikie kąpielisko oraz mała wysepka. Jezioro Kopalińskie zasobne jest w atrakcyjne gatunki ryb. Nie wątpliwą atrakcją może być przejażdżka łódką bądź pontonem po wszystkich "zakamarkach" jeziora. W pobliżu znajduje się pole namiotowe "Capówka" z boiskami do siatkówki i koszykówki, wypożyczalnią sprzętu wodnego, sauną, parkingiem strzeżonym oraz sklepem spożywczym.

Jeśli dysponujesz własnym rowerkiem, proponuję wycieczki rowerowe nad jezioro i morze oraz do Białogóry (10 km) dokąd prowadzi przecudna trasa rowerowa przez nadmorski las; trzeba jechać przy ośrodku Szklana Huta na północ; na ostatnim odcinku droga skręca na południe. Jeśli nie masz swojego jednośladu istnieje możliwość wypożyczenia roweru w jednej z kilku wypożyczalni rowerów.